خانه / مقالات / علمی / تورلیدر به چه کسی گفته میشود؟

تورلیدر به چه کسی گفته میشود؟

وظایف اصلی تورلیدرها چیست؟

index.jpg345
تورلیدر

-تور لیدر به چه کسی گفته میشود:
در گذشته تورلیدرها اکثرا محلی بودند ولی امروزه معمولا یک تورلیدر از تهران با تور همراه می شود و تا پایان سفر در تمامی شهرها همراه با تور می باشد.تورها اغلب هدف خاصی از گردشگری دارند( به طور مثال فرهنگی – هنری – ماجراجویانه – شکار – اجتماعی و غیره ) بر اساس این اهداف آژانس ها اسم تور را انتخاب می کنند که هر آژانس نام خاصی دارد . تورلیدر با پلاکاردی از نام تور به استقبال و خوشامد گویی تور به فرود گاه یا راه آهن می رود عرف بین المللی ایجاب می کند که تورلیدر در فرودگاه ویا راه آهن حاضر باشد البته امروزه برای کاهش هزینه ها اغلب اوقات تورلیدر در هتل با تور آشنا می شود و اگر این آشنایی در هتل باشد دیگر تشریفاتی نیاز نیست وپذیرش هتل کار معرفی را انجام می دهد و راهنمای خارجی و داخلی به هم معرفی می شوند(کنفرانسیه_به کسانی گفته می شود که اطلاعات کامل دارند) بعد از آن تورلیدر در تمام مدتی که تور در کشور حضور دارد(که این زمان معمولا از یک هفته تا سه هفته متغیر است)همراه با تور می باشد تورلیدر در همان ابتدا اطلاعاتی از جزییات سفر را به افراد تور می دهد.

وظیفه تورلیدر:

همنچنین تورلیدر وظیفه دارد که از هماهنگی ومطابق با برنامه بودن همه ی موارد سفر از قبیل سرویس دهی غذا-مکان استراحت و… اطمینان حاصل کند.تورلیدر باید یک زمانبندی مناسب برای کل سفر انجام دهد زیرا برای گردشگران(به خصوص گردشگران خارجی)زمان و برنامه ی دقیق از اهمیت خاصی برخوردار است یعنی بعد از معارفه اولین کار برنامه ریزی است باید راهنمای محلی وسرپرستی با همدیگر برنامه ریزی را انجام دهند و ترتیب برنامه ها برای مسافر مهم است( مثلا ممکن است برای بعضی از آنها عکاسی بسیار مهم باشد به همین دلیل رفتن به بعضی مکان ها در زمانی که نور مناسبی برای عکاسی وجود دارد زمان بندی خاص و دقیقی را می طلبد).واین برنامه ریزی را اول آژانس انجام می دهد و بعد خود راهنما و تورلیدر چندین بار آن را اعلام می کند.همنچنین کمک به مسافران در مسائل مختلف از قبیل موارد مربوط به گذرنامه و…-ارائه ی توضیحات کلی از مکان ها ومحل های بازدید درسفر به مسافران-تدارک دیدن وفروش برنامه های مختلف تفریحی و گردشی به افراد تور-مشاوره دادن در خصوص مواردی مانند رستوران ها-مغازه ها و مراکز خرید هر منطقه و… از دیگر وظایف یک تورلیدر می باشد.راهنمای تور باید همیشه برای مشاوره دادن-حل مشکلات و رویارویی با مسائل اضطراری مانند گم شدن گذرنامه یا پول-بیماری و…در دسترس باشد.

دانش و استعدادهای مورد نیاز تورلیدر:

فن بیان بالا یکی از استعدادهای مورد نیاز برای یک تورلیدر می باشد یعنی اینکه او باید قدرت کلام بالایی داشته باشد.توانایی برقراری ارتباط باهمه ی افراد درهر سن و موقعیتی-اعتماد به نس-صبرو مسئولیت پذیری-رفتارمودبانه-علاقه ی زیاد به جغرافیا و مکان های تاریخی و داشتن دانش کافی دراین حوزه ها-اشنایی با فرهنگ های مختلف-تسلط کامل بریک یا چند زبان خارجی وهمچنین ترجمه شفاهی وهمزمان از دیگر مهارت های مورد نیاز برای این شغل هستند.شوخ طبعی نیز از دیگرویژگی های مورد نیاز یک راهنما می باشد البته بارعایت ادب واحتیاط!او باید بتواند توضیحات را به گونه ای بیان کند که باعث خستگی آنها نشود.یک راهنما باید در کار خود بدون هیچ گونه ملاحظه ای امانت دارباشد در واقع همان کاری که وظیفه اصلی یک مترجم است وهمچنین دربیان واقعیات تاریخی از سلیقه گرایی دوری کند.از ویژگی های تخصصی  تورلیدر می توان مدیریت-آموزش-آشنایی با کمک های اولیه-نقشه خوانی و جهت یابی-مسئولیت پذیری-آگاهی ازمقررات و قواعد مقصد را نام برد.

پیشنهاد سایت به شما :  چگونه انتخاب رشته خوبی انجام دهم؟

ویژگی های جسمانی تورلیدر:

ظاهر وپوشش یک راهنما بسیار مهم است زیرا یک تورلیدر پدر فرهنگی یک تور است.یک تورلیدر بهتراست قد بلندی داشته باشد برای اینکه بتواند بر توریست ها بهتر تسلط داشته باشد(مخصوصا توریست های بلندقد مثل آلمانی ها)-چهره ی یک تورلیدر نیز خیلی مهم است یعنی زیبایی در حد متعادل-عبوس نبودن و زیاداز حد چاق یا لاغر نبودن زیرا برای توریست ها ظاهر او نیز مهم است(دقیقا شبیه به یک خلبان) اما متاسفانه در ایران این نکات رعایت نمی شود.تورلیدر باید از قدرت بدنی بالایی برخوردار باشد زیرا گاهی لازم است تور را به مدت یک-دو ویا سه هفته همراهی کند بنابراین باید بنیه ی جسمی لازم برای همراهی تور و انجام وظایف خود در تور را داشته باشد ودرعین حال شاداب و پرنشاط زیرا یک خمیازه ممکن است خستگی را به توریست ها منتقل کند اما یک شوخی به جا می تواند خستگی را از یاد آنها ببرد.

سختی و پیچیدگی کار تورلیدر :

در ابتدا اینکه تورلیدر هیچ حق و حقوق خاصی مثل بیمه و مزایا ندارد وتورلیدر مانند یک آدم بیکار است،شغلی فصلی است و به علت اینکه به عنوان یک شغل ثابت و دولتی ومعین تعریف نشده،کمبودهای بسیاری دارد ولی در مقابل بسیار مسئول است وباید جوابگو باشد وهمه ی مسئولیت تور در حین بازدید به عهده ی تورلیدر میباشد.

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل تورلیدر:

افراد علاقه مند برای ورود به شغل تورلیدر می توانند از راه های مختلف اقدام کنند. رشته راهنمای گردشگری در شاخه کاردانش وجود دارد که افراد می توانند پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد این رشته شوند. در صورت علاقه مندی می توانند در رشته مدیریت گردشگری در دانشگاه علمی و کاربردی و یا رشته مدیریت جهانگردی، تاریخ و باستان شناسی در سایر دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند.

قابل ذکر است که برای داشتن این شغل لزوما نیازی به مدرک دانشگاهی مرتبط نیست. در برخی از موسسات ، دوره های آموزشی حرفه ای در این زمینه برگزار شده و به افراد گواهینامه داده می شود.
علاقه مندان به تورلیدری اغلب دوره های آموزش رسمی یا غیر رسمی ( به صورت کار با حقوق کم برای کارآموزی نزد افراد با سابقه و کهنه کار ومجرب دراین حوزه ) میگذراند.

پیشنهاد سایت به شما :  چگونگی یادگیری انگلیسی به بهترین حالت

در هر شهر معمولا موسسات مختلفی دوره های آموزشی راهنمای تور را برگزار می کنند . با تماس و یا مراجعه به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهر محل سکونت می توان از مکان ،کیفیت آموزش و هزینه دوره های این موسسات آگاهی یافت. معمولا دوره های آموزشی برای راهنمایان تور در قالب ۲ برنامه آموزشی راهنمایان ایرانگردی – جهانگردی و راهنمایان طبیعتگردی برگزار میشود.

پس از اتمام دوره آموزشی داوطلب در هر درس مورد ارزیابی قرار می گیرد. پس از موفقیت در این آزمون که نقش آزمون معرفی را دارد ، داوطلب در آزمون جامع که شامل دروس اصلی دوره می باشد شرکت می کند. در صورت قبولی در آزمون جامع، فارغ التحصیل دانشنامه پایان دوره را دریافت می کند.

در این مرحله فرد می تواند برای کارت تورلیدر اقدام کند. مراحل دریافت کارت عبارت است از :

تورلیدر
تورلیدر

-تکمیل فرم های مربوطه
-طی مرحله گزینش
-اخذ گواهی عدم سوء پیشینه از مراجع ذیصلاح
-اخذ گواهی عدم اعتیاد از مراجع ذیصلاح
پس از این مراحل کارت تورلیدر صادر می شود که مدت اعتبار آن یک سال می باشد که هر سال باید تمدید گردد. در این مرحله فرد می تواند با مراجعه حضوری به آژانس های گردشگری خود را برای همکاری به عنوان راهنمای تور معرفی کند. البته باید توجه داشت که بسیاری از موارد لازم در این شغل، در این دوره ها به افراد آموزش داده نمی شود ودرحین کار و با کسب تجربه می توان آنها را یاد گرفت
البته تا جایی که من اطلاع دارم حداقل مدر ک فوق دیپلم میباشد وهمچنین تسلط بر زبان خارجی مورد نظر و بعد ازنجام مصاحبه شما دوره ی مربوطه را می گذرانید واگر پذیرفته شدید می توانید در این مرکز ویا دیگر آژانس ها استخدام شوید.

بازارکار و آینده شغلی  تورلیدر :

راهنمای گردشگری یا همان تورلیدر می تواند در آژانس های مسافرتی و گردشگری ، موسسات گردشگری، هتل ها و متل ها استخدام شود. با کسب تجربه بیشتر می توانید به سمت های مدیریتی برسد. همچنین می تواند به صورت مستقل با تورهای شرکت های مختلف همکاری کند. با داشتن تجربه و سرمایه لازم می تواند خود آژانس مسافرتی و گردشگری تاسیس کند.
در خصوص وضعیت بازارکار و استخدام راهنمای گردشگری اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. بازارکار راهنمای تور ارتباط مستقیمی با صنعت گردشگری دارد. در صورتی که این صنعت رونق پیدا کند، بازارکار تورلیدر نیز بسیار بهتر خواهد شد. در شرایط فعلی که به دلایل مختلف خیلی توجه ویژه به صنعت گردشگری وتورلیدری در کشور نمی شود، بازارکار مناسبی پیش روی علاقه مندان این شغل نیست و تعداد زیادی از تورلیدرها  بیکار هستند. و در واقع تعداد تورلیدر موجود با تعداد تورهای مسافرتی تناسب نداشته و از آن خیلی بیشتر است.

مطالب مرتبط:

 

About englisharshia

Check Also

tedچیست

کنفرانس TEDچیست؟

تِد(TED)‏ مخفف سه کلمه: تکنولوژی(Technology) ، سرگرمی(Entertainment) و طراحی(Design) نام یک سازمان غیر انتفاعی آمریکایی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به سایت www.englisharshia.ir خوش آمدید.
برای یادگیری هرچه بیشتر وبهتر زبان انگلیسی میتوانید در سایت عضو شوید ، مطالب مفید وآموزنده به همراه یک فایل آموزشی دانلودی رایگان به ایمیل شما ارسال خواهد شد. " ما اینجا هستیم برای کمک به شما هرچند کوچک "