خانه / مقالات / علمی / نکاتی مفید برای تدریس زبان انگلیسی

نکاتی مفید برای تدریس زبان انگلیسی

 نکاتی مهم برای تدریس زبان انگلیسی

Image result for ‫انگلیسی بزرگسال‬‎
www.englisharshia.irآموزش زبان انگلیسی

این نکات کلی میباشد ولی فرض را بر این گذاشتم که مخاطب ما بزرگسال باشند

آموزش به بزرگسالان کار ساده ای نیست، به‌ویژه اگر مخاطبان علاقه مند به یادگیری، بزرگ‌تر از شما باشند. در این جمع به عوامل بسیاری از جمله احترام و عدم نصحیت باید توجه کرد، اما گاهی اوقات برخی احساس می‌کنند توجه به این نکات بی‌معنی است.

 .برای آموزش با علاقه وپرشور باشید.

علاقه شما به موضوع مورد بحث خودتان، بسیار حیاتی است. اگر معلم مشتاق به نظر نرسد و فقط اطلاعات را منتقل کند، هیچ‌کس چیزی یاد نخواهد گرفت..مخاطبان یادگیری فورا می‌توانند صحبت کنند، اما اگر شما علاقه‌ای به آنچه انجام می‌دهید نداشته باشید آن‌ها مجبورند سکوت کنند.

. استفاده محتوای مرتبط با سن

برای معلمین جوان انگلیسی کاملا طبیعی است که مخاطبین آن هابزرگتر از خودشان باشند. در نتیجه حفظ موضوع مرتبط به کلاس و فهم آن، بسیار مهم است. بحث درباره جنبه‌های فرهنگ جوانان مدرن ممکن است برای همه بزرگسالان جذابیتی نداشته باشد. بنابراین همیشه حفظ موضوع مرتبط با گروه، مهم است به طوری‌که گروه شرکت‌کننده بسیار علاقه‌مند و هماهنگ با صحبت‌های شما باشند.

. تشویق برای سوال پرسیدن

بیشتر اوقات افرادی که شما به آنها آموزش می‌دهید، سال‌هاست مدرسه را ترک کرده‌اند. آن‌ها ممکن است قوانین مناسب کلاس را ندادند، بنابراین مهم است که آن‌ها را تشویق کنید تا سوالات زیادی تا جایی که ممکن است، بپرسند. چقدر خوب است اگر در پایان هر مبحث بگویید: حالا، کسی سوال دارد؟ اگر مخاطب بزرگسال شما از مسئله مورد نظر مطمئن نبود، معمولا دست خود را بالا برده و چیزی می‌پرسد.

Image result for ‫انعطاف پذیری‬‎
www.englisharshia.irآموزش زبان انگلیسی

. همه را در بحث شرکت دهید

درگیر نگه داشتن هر دانش‌آموز در هر گروه سنی، مهم است و این مهارتی است که اکثر مدرسان دیر متوجه آن می شوند. گاهی اوقات ممکن است معلمی فقط روی کسانی که در بحث شرکت ‌می‌کنند متمرکز شود و افراد آرام‌تر به تدریج از جمع خارج شوند. سعی کنید با پرسیدن انواع سولات از کسانی که اغلب صحبت نمی‌کنند، آن‌ها را نیز به طور یکسان در کلاس درگیر کنید. به سادگی پای تخته بایستید و اطلاعاتی را که به آن‌ها برای ماندن در ذهنشان کمک نمی‌کند، فهرست کنید.

. رعایت عدالت

رعایت عدالت ، مسئله دیگری است که با مسئله قبلی گره خورده است. مطمئن شوید که همه شانس صحبت کردن را داشته باشند و مهارت‌‌های جدید را تمرین می‌کنند. بعضی اوقات ممکن است دانش آموزی بسیار فعال صحبت کند و فرصت صحبت کردن را از بقیه افراد بگیرد. بنابراین مهم است که ایده یا فعالیتی را مطرح کنید و از این طریق همه را در بحث وکارگروهی درگیر نموده و همه اجازه شرکت داشته باشند.

پیشنهاد سایت به شما :  چگونه انتخاب رشته خوبی انجام دهم؟

. لبخند را فراموش نکنید

به نظر لبخند ساده‌ترین چیز در جهان است اما به سادگی در هر زمانی فراموش می‌شود! به خاطر داشته باشید که جهان آموزش بزرگسالان احتمالا از زمان دانش‌آموزی شما متفاوت باشد و بنابراین تجربیات شخصی آنها از معلمان، افراد عبوس و خشنی باشد که هرگز نمی‌خندند.  خوشحالی خود را نشان دهید، صورت شاد به طور حتم کل کلاس را آرام می‌کند.

. به انواع یادگیری دقت کنید

راه‌های یادگیری در افراد مختلف متفاوت است و بزرگسالان نیز مستثنی نیستند. یادگیرنده‌های تجسمی عمومی‌ترین گروه هستند و در ذهن خود مطالب را حفظ می‌کنند، اما به خاطر داشته باشید که انواع دیگری هم وجود دارد. بررسی بر روی انواع یادگیری بسیار مهم است و ببینید هرکدام از دانش‌آموزان شما در چه گروهی قرار می‌گیرند. به علاوه ترکیب تکنولوژی‌ها در کلاس بسیار آسان‌تر می‌شود.

. انعطاف‌پذیر باشید.

معلمین مبتدی با ناب‌ترین نیت، اولین درس خود را ارائه می‌دهند. آن‌ها نقشه طراحی شده‌ای دارند که معمولا شامل کار گروهی و نظایر آن است، فکر می‌کنند همه چیز به آرامی و مطابق  میل آن‌ها پیش خواهد رفت. به‌هرحال، بعضی اوقات کلاس ممکن است در جهت متفاوت، تغییر مسیر دهد. اگر این اتفاق افتاد وحشت نکنید، فقط به خاطر داشته باشید که مادامی‌که شما روی موضوع خود متمرکز باشید، کلاس موفق است. با تمرکز بر روی موضوع می توانید کلاس را مدیریت کنید.

. کمک به رفع اشتباهات

زمانی‌که دانش‌آموز اشتباه واضحی می‌کند.اغلب، معلمین به سادگی اشتباه دانش‌آموز را چشم‌پوشی می‌کنند. توصیه این است،کاری انجام ندهید، فقط کار آ‌ن‌ها را با کمترین تشویق، تصحیح کنید.معمولا چیزی مانند این جمله که (جمله خوبی بود اما……) (آیا می‌توانی آن را اصلاح کنی؟)، این مسئله یادگیرنده را برای امتحان گرامر و اصلاح خود تشویق می ‌کند.

Image result for ‫انعطاف پذیری‬‎
www.englisharshia.irآموزش زبان انگلیسی

. بحث در مورد موضوعات مورد علاقه اما ترجیحا انگلیسی

بگذارید مخاطب بزرگسال شما در رابطه با موضوعات مورد علاقه اش صحبت کند. ارتباط با همسر، قیمت اتوموبیل و … نگران این نباشید که کلاس از مبحث اصلی خارج می شود. هر چیزی که به زبان انگلیسی در کلاس مطرح شود به یادگیری زبان کمک می کند

پیشنهاد سایت به شما :  چگونگی یادگیری انگلیسی به بهترین حالت

. محدود کردن تشویق

دانش‌آموزان با سن پایین بیش از یادگیرنده‌های بزرگسال  نیاز به تشویق دارد. افرادی که مسن‌ترند به تشویق بی‌میل‌تر به نظر می‌رسند. این می‌تواند چالش عمده‌ای باشد چون  برای آن‌ها موضوع درس مهم است.

.  تنش ها را کنترل کنید

مراقب باشید بزرگسالان روی بعضی موضوعات حساس هستند. مطرح کردن مسائل سیاسی و … ممکن است باعث تناقض بین افراد شود. تا می توانید از موضوعات عمومی و همه پسند برای مثال ها و موضوعات صحبت استفاده کنید. با این کار هم مدیر موسسه ی آموزشی و هم شاگردان بزرگسال از شما راضی خواهند بود.

. انگلیسی صحبت کردن

ممکن است بدیهی به نظر برسد اما مهم است به ویژه به افراد مبتدی، یادآوری اینکه ممکن است به صحبت با زبان مادری وسوسه شوند و این می‌تواند مضر باشد. معمولا اگر برای یادگیرنده گان بزرگسال سوالی پیش بیاید در میان خود شروع به صحبت کنند. این صحبت ها معمولا به زبان مادری است. از مخاطبین بخواهید تا حتی بین خودشان انگلیسی صبحت کنند.این مسئله برای یادگیری لغات جدید به آنها کمک می‌کند و معلم احساس نمی‌کند از آن‌ها جدا شده است.

Image result for ‫انگلیسی بزرگسال‬‎
www.englisharshia.irآموزش زبان انگلیسی

. جستجوی معانی  کلمات

اینکه از دانش آموزان بخواهیم به کلمه فکر کنند و معنای آن را بیابند تا اینکه خودمان معنی آن را بگوییم حایز اهمیت است. این کار باعث می شود تا دانش آموزان حس کنند خودشان معنی لغت را از قبل میدانستند و الان فقط باید آن را به زبان آورند.

 

. خوش‌حال باشید!

هیچ کس نگفته که مدرسه و یادگیری باید خسته‌کننده باشد، بنابراین مهم است که کلاس سرگرم‌کننده باشد به طوری‌که دانش‌آموزان را به خود درگیر نماید. به بازی‌ها و برنامه‌های مختلف که می‌تواند همه را در کلاس درگیر کند، فکر کنید.شادی به سبک‌تر شدن هوای کلاس و وادار به صحبت کردن مخاطبان  خجالتی کمک می‌کند!

 

درست است که مخاطبین شما بزرگسال هستند ولی در یادگیری زبان انگلیسی مبتدی هستند پس به اندازه ی تدریس برای مخاطبین خردسال صبرو حوصله داشته باشید

با اقتباس از سایتraveshtadris.com

About englisharshia

Check Also

تورلیدر

تورلیدر به چه کسی گفته میشود؟

-تور لیدر به چه کسی گفته میشود: در گذشته تورلیدرها اکثرا محلی بودند ولی امروزه معمولا یک تورلیدر از تهران با تور همراه می شود و تا پایان سفر در تمامی شهرها همراه با تور می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به سایت www.englisharshia.ir خوش آمدید.
برای یادگیری هرچه بیشتر وبهتر زبان انگلیسی میتوانید در سایت عضو شوید ، مطالب مفید وآموزنده به همراه یک فایل آموزشی دانلودی رایگان به ایمیل شما ارسال خواهد شد. " ما اینجا هستیم برای کمک به شما هرچند کوچک "