خانه / ترجمه / انواع ترجمه / انواع ترجمه همزمان در انگلیسی چیست؟

انواع ترجمه همزمان در انگلیسی چیست؟

انواع ترجمه در زبان انگلیسی را میتوان به دو قسمت مکتوب وهمزمان تقسیم کرد که هر کدام بخشهای مرتبط به خود را دارد.

انواع ترجمه همزمان چیست ؟

ازانواع ترجمه ترجمه همزمان یا ترجمه شفاهی را میتوان نام برد که عبارت است از برگرداندن یک مفهموم از زبان مبدا به زبان مقصد به صورت شفاهی .در ترجمه ی همزمان گفتار ارائه شده توسط متکلم عینیت ملموس نمییابد و در زمان محو میشود . آنچه باقی می ماند نقش مفاهیم در ذهن مترجم است . حرکات فیزیکی گوینده ، پیام را روشنی بیشتری می بخشد و به آن غنای بهتری میدهد

در حال حاضر سه نوع  از انواع ترجمه  همزمان در سازمان های بین المللی خصوصا در سازمان ملل متحد معمول است که عبارتند از :

۱٫ترجمه ی همزمان مقطع ( Consecutive Interpreting )

 در این نوع ازانواع  ترجمه ، مترجم با استفاده از فاصله زمانی که پس از قطع موقت کلام گوینده حادث گردیده ، مفاهیم را که یا به صورت یادداشت و یا به صورت ذهنی در اختیار دارد در زبان مقصد باز آفرینی میکند . این فاصله ی زمانی میتواند معادل دو یا سه جمله باشد و در بعضی موارد به چند دقیقه نیز برشد . هرچه طول این مدت یعنی زمانی که گوینده سخنان خود را ایراد می نماید طولانی تر باشد ، ترجمه ی ارائه شده نیز کلی تر خواهد بود . معهذا برخی از مترجمان همزمان به قطعات کامل و طولانی تر راغب اند زیرا بسیاری از موارد مبهم رفع خواهد شد .

۲٫ترجمه ی همزمان همردیف ( Simultaneous Interpreting ):

در این نوع  از انواع ترجمه مترجم همزمان در حالی که متکلم سخن میگوید او نیز به ترجمه پرداخته و جملات را به زبان مقصد بر می گرداند . این نوع ترجمه از تمام تر جمههای دیگر مشکل تر است .

پیشنهاد سایت به شما :  مترجم ورشته مترجمی زبان انگلیسی

۳٫ترجمه ی همزمان  مکتوب  ( Trans – Interpreting ):

نوعی ازانواع  ترجمه همزمان است که ضمن آن مترجم متن ترجمه شده را همپای سخنران قرائت میکند ولی در عین حال نیز اگر به ضرورت عبارتی را سخنران شفاها اضافه نماید به موقع ترجمه می نماید .

نکات مهم درباره مترجم همزمان

لازم به ذکر است که از مترجم همزمان در کنفرانس های بین المللی، همایش های جهانی، اجلاس بزرگ، سمپوزیم های دوره ای و برنامه هایی از این دست استفاده می شود. پس برای مذاکرات بازرگانی و جلسه هایی که تعداد شرکت کنندگان آن اندک است باید از مترجم پیاپی کمک جست.

دادن اطلاعات کافی و به موقع به مترجم در مورد موضوعِ نشست، پیش از آغاز جلسه ترجمه، کاملاً واجب است. از آنجایی که ترجمه، در آنِ واحد انجام می شود، فرصتی برای مرور مطالب بیان شده و تصحیح اشتباهات وجود ندارد

About englisharshia

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به سایت www.englisharshia.ir خوش آمدید.
برای یادگیری هرچه بیشتر وبهتر زبان انگلیسی میتوانید در سایت عضو شوید ، مطالب مفید وآموزنده به همراه یک فایل آموزشی دانلودی رایگان به ایمیل شما ارسال خواهد شد. " ما اینجا هستیم برای کمک به شما هرچند کوچک "